Aby vás neoklamali v autoservise.

Prevádzka automobilu nie je len tankovanie, dolievanie zmesi do ostrekovačov a umývanie. Ak chcete, aby vám auto vydržalo dlho, musíte sa oňho starať. Čím komplikovanejšie auto máte, tým je údržba finančne náročnejšia. Viete, ako si správne vybrať servis? Pokiaľ chcete šetriť peniaze, čas a aj nervy, vyberajte dôkladne.
V niektorých nepoctivých servisoch sa môže bohužiaľ stať, že účtované práce vôbec nevykonali, alebo vám naúčtovali servis, ktorý nebolo vôbec treba urobiť. Nezabudnite teda porovnať popis opráv so skutočnosťou, spýtať sa či všetky práce boli nutné a prečo. V prípade výmeny dielov sa zaujímajte či ich bolo skutočne treba meniť a nešlo závadu iba opraviť.

alu-disky-656x300

Autorizovaný servis?
V prípade nového vozidla väčšinou výber autoservisu Dubnica Pitstopservis veľmi neriešime a s autom chodíme do autorizovaného servisu. Aj keď vám budú predajcovia tvrdiť, že je to nutnosť a inak strácate nárok na záruku, nie je to pravda. Podľa nariadenia Európskej únie môžete na základe tzv. „Blokovej výnimky“ servisovať auto bez straty zákonnej záruky v akomkoľvek servise, ak dodrží následné zásady:
1. dodržanie technologického postupu predpísaného výrobcom auta,
2. použitie originálnych, alebo kvalitatívne rovnocenných náhradných dielov,
3. všetky práce a zásahy riadne zdokumentuje. Vystaví zákazkový list, úkony zapíše do servisnej knihy, tiež vystaví doklad o údržbe s presným rozpisom úkonov, faktúru a bloček.
Pokiaľ však narazíte na „fušera“, ktorý svoju prácu odflákne, o záruku prichádzate. No výhodou neznačkových servisov je výrazne nižšia cena.

pneuservis

Referencie
Ako vybrať tú správnu autoopravovňu, keď ani autorizované servisy nie sú zárukou kvality? Nechajte si poradiť od rodiny alebo dobrých známych. Problém je, že aj tí vám môžu niekedy nevedomky poradiť zlý servis, v ktorom si zaúčtujú nevykonané služby alebo nevymenené diely. Dobrou vizitkou je, keď servis ručí za svoje služby a v prípade pochybenia je ochotný vykonať nápravu zdarma.
V prípade návštevy nového servisu môžete byť aj trochu paranoidný a môžete žiadať staré diely späť. Máte tak väčšiu istotu, že boli reálne vymenené, aj keď vždy vám vedia ukázať „erárne“ diely z iných áut. V niektorých servisoch dokonca môžete byť pri práci mechanikov, alebo ich sledovať cez sklo alebo cez kameru.