Nakupujete cez smartphone? Na toto si dávajte pozor!

Bezpečnosť na prvom mieste.V súčasnosti sa verejná WiFi sieť nachádza takmer všade – v nákupných centrách, na letiskách, v kaviarňach či v hoteloch. Ušetrí vám síce mobilné dáta ale ak nie ste dostatočne opatrní, ponúkate hackerom ľahký prístup k vaším údajom. Verejná WiFi je zvyčajne nezabezpečená, to znamená, že nepoužíva správne šifrovanie na ochranu vašich interných údajov. Vaše citlivé informácie odoslané prostredníctvom nezabezpečenej WiFi siete (čísla kreditných kariet, heslá, chatové správy) sa stávajú jednoduchým cieľom pre hackerov. Pri najbližšom pripojení na WiFi hotspot nezabúdajte na to, že väčšina nezabezpečených verejných WiFi sietí môže byť napadnutých za menej ako päť minút.

mobil
 
Vždy nakupujte len z dôveryhodných stránok. Myslite na to, ženiektoré internetové e-shopy a web stránky môžu byť podvodné. Môže sa to prejaviť rôznym spôsobom: od relatívne nízkej ceny inak kvalitných, značkových tovarov až po jedinú platobnú možnosť a to platbu vopred. V lepšom prípade tieto e-shopy predávajú napodobeniny a kupujú si pozitívne online recenzie. V horšom prípade predstierajú, že sú reálne obchody ale v skutočnosti sa jedná o podvodníkov, ktorí sa snažia získať peniaze od zákazníkov a tovar nikdy nedodajú. Našťastie, v súčasnosti už existujú nástroje na odhalenie takýchto stránok.

telefon
 
Pozor na škodlivé aplikácie. Okrem bezpečného pripojenia či overených web stránok dávajte pozor aj na to, čo sťahujete. Aj napriek vysokej regulácií obchody s aplikáciami stále predstavujú lákadlo pre hackerov. Následky nevedomého stiahnutia škodlivej aplikácie pritom môžu byť obrovské. Po tom, ako si nainštalujete škodlivú aplikáciu do svojho smartphonu, môže získať prístup nie len k citlivému obsahu, fotkám, kontaktom ale aj platobným údajom. Infikované zariadenie môže byť použité napríklad na kradnutie údajov, môže byť zapojené do podvodnej schémy či dokonca zablokovať vaše zariadenie a následným žiadať „výkupné“ za jeho odblokovanie. Pred sťahovaním preto sledujte hodnotenia a čítajte recenzie aplikácií, ktoré chcete stiahnuť.